אפריל 8, 2021

השורה התחתונה 53#: שוק האג"ח High Yield והזדמנויות נדל"ן בניו-יורק

חלק א' - האם יש הזדמנויות בשוק האג"ח הקונצרני?, יואב מארח את שונית דטקוב ישעיהו

רקע

גב' שונית דטקוב ישעיהו הינה הבעלים והמנהלת של SDY Credit Research. שונית בעלת נסיון עשיר בתחום האג"ח הקונצרני High Yield. לדבריה, היא הגיעה לתחום הפיננסים ב"טעות", בעקבות קורס בחירה באוניברסיטה שם התאהבה בתחום. היא החלה את דרכה המקצועית בפסגות כמנהלת תיקים, המשיכה כמנהלת השקעות פנסיה וגמל באלטשולר שחם, ולימים נהייתה מומחית בתחום האשראי והניתוח הפונדמנטליסטי. כיום היא בעלת חברה שמספקת שירותי מחקר, ייעוץ וניהול השקעות בחוב בחו"ל.

מה למדנו ?

 • השקעה באג"ח קונצרני High Yield (HY) הינה למעשה השקעה אלטרנטיבית בסכומים גדולים, ולפיכך יוצרת חשיפה גדולה לנכס יחיד, מה שיוצר רמת סיכון גבוהה יחסית. מכאן שבתחום זה ישנה חשיבות עליונה בפיזור ההשקעות בצורה חכמה.
 • כאשר חברה ישראלית מנפיקה אגרת חוב ומקבלת דירוג A או A- ברמה המקומית, זה שווה ערך לדירוג עולמי של B או B-. ככל שיורדים בדירוג, העלייה בסיכון באה לידי ביטוי בעלייה בתשואה המתקבלת. 
 • גב' שונית הסבירה לנו שניתן לקבל תשואה שנתית נומינלית דולרית של כ-5-7 אחוזים עבור השקעה באג"ח קונצרני HY.
 • הסיבה לתשואה הגבוהה יחסית נובעת מהעובדה שהשוק מאופין בחסמי השקעה. למשקיעים עצמאיים קשה מאוד להשקיע במכשירים אלו, מכיוון שרוב אפשרויות ההשקעה כרוכות בעלויות השקעה מינימאליות של מאות אלפי דולרים לנייר ערך יחיד. לכן יצירת פיזור באמצעות כלים אלו הוא קשה מאוד, ודורש הון רב ומומחיות בתחום. בנוסף, השוק הוא OTC (Over The Counter), כלומר העסקאות נוצרות ע"י "עושי שוק", וניתן לסחור רק באמצעות חברות ברוקרז' המחזיקות נכסים מסוג זה. 
 • אג"ח זה אינו מאופיין בקורלציה גבוהה עם שוק ההון, וגם אינו מושפע במיוחד מרמת הריבית העולמית. לעומת אג"ח ממשלתי, אג"ח קונצרני HY מהווה אפשרות להשקעה המניבה תשואות גבוהות. גב' שונית הראתה לנו שבעוד שאג"ח ממשלתי אמריקאי מניב 1.7% לעשר שנים, ופחות לטווחים קצרים יותר, ניתן לקבל על אגרות HY מסוימות תשואה שנתית של 5-7 אחוזים, גם עבור תקופה של 3-6 שנים בלבד. 
 • עו"ד יואב הולצר שאל את גב' שונית מתי כדאי להתחיל להשקיע באג"ח HY. גב' שונית ענתה שתמיד כדאי להיות בשוק האג"ח הקונצרני, ובפרט בתקופות משבר. לדוגמא, אג"חים מסוימים הניבו תשואה של עשרות אחוזים בתקופת הקורונה, כמו גם במשבר של שנת 2008.

ובשורה התחתונה

שם המשחק הוא יחסיות. כמשקיעים, המטרה שלנו היא לקבל כמה שיותר תשואה ביחס לסיכון אליו אנחנו חושפים את התיק שלנו. ההשקעה באג"ח קונצרני הינה השקעה נישתית מאוד, אך יכולה להניב תועלת רבה למשקיעים בה בחוכמה, כאשר ישנה חשיבות עליונה לפיזור נכון לצורך מזעור סיכונים.

 

חלק ב' - הזדמנויות בשוק הנדל"ן בניו יורק בעקבות משבר הקורונה, יואב מארח את צביקה חלמיש 

רקע

צביקה חלמיש הינו שותף ומנכ"ל של חברת Aulder Capital, פועלת בתחום הנדל"ן האמריקאי. בעברו עבד במשרד האוצר, שם ליווה פרויקטי תשתיות גדולים במימון פרטי, כמו בניית כביש 6, הרכבת הקלה בי-ם, מתקני התפלה ועוד. לאחר מכן צביקה כיהן כראש המשלחת הכלכלית בארה"ב, והיה אחראי לגיוס החוב החיצוני של ישראל ע"י הנפקת אג"ח בשוק האמריקאי והאירופאי. לאחר מכן היה מנכ"ל אשרא, חברה לביטוח סיכוני סחר-חוץ. צביקה החל להתעסק בנדל"ן אמריקאי החל משנת 2010.

מה למדנו ? 
 • צביקה חלמיש הסביר לנו שהכלכלה האמריקאית הינה הגדולה בעולם, ועודנה צומחת בקצב מהיר. 
 • Aulder Capital מחזיקה במעל 3000 נכסי מולטי-פמילי בארה"ב, אך בעיקר באזור החוף המזרחי, ניו-יורק בפרט. במסגרת פעילותה, החברה תרה אחר נכסים ישנים משנות ה-70 וה-80, משפצת ומחדשת אותם ולאחר מכן משכירה אותם לטווח ארוך. שיפוץ הנכסים מעלה את ערך השכירות שלהם בעשרות אחוזים, והופך אותם למבוקשים במיוחד בקרב שוכרי הדירות.
 • צביקה הראה לנו שניו-יורק היא העיר העשירית בגודלה בעולם, ומהווה את המרכז הפיננסי העולמי. התוצר של ניו-יורק לבדה זהה לתוצר של כל ברזיל, וגבוה מהתוצר של מדינות כמו ספרד, קנדה, רוסיה ועוד. 
 • בניו יורק למעלה מ-60% מהדיירים גרים בשכירות. בין היתר, גרים בעיר כ-600,000 סטודנטים. כתוצאה ממשבר הקורונה סטודנטים רבים עזבו את הדירות ששכרו וחזרו לגור עם הוריהם. מכאן שבעלי נכסים רבים שנותרו עם נכסים ריקים נכנסו לבעיה כלכלית ונאלצו למכור את נכסיהם במחיר זול. מר חלמיש ניצל את ההזדמנות וכעת הוא בתהליכי רכישה של מספר נכסים ב-30-40 אחוזים מתחת ל"מחיר השוק". 
 • איך יכול להיות שנכסים נמכרים במחיר כה נמוך ממחיר השוק? צביקה חלמיש הסביר שרוב בעלי הנכסים לא מוכרים את נכסיהם כלל. אלו שמוכרים, הם לרוב בעלי מספר נכסים שאינם מסוגלים לעמוד בהוצאות השוטפות כאשר הנכסים שלהם ריקים משוכרים. לכן עליהם לממש חלק מהנכסים שלהם במהירות, מה שמהווה הזדמנות עסקית לגופים אחרים.

ובשורה התחתונה

בתקופות משבר ניתן למצוא הזדמנויות השקעה מעולות. כך למשל עשתה חברתו של צביקה חלמיש, שהצליחה לרכוש נכסים בעשרות אחוזים מתחת ל"מחיר השוק" שלהם. ההתאוששות המהירה של הכלכלה האמריקאית תוביל במוקדם או במאוחר לחזרה לשגרה בתחום השכירות, ולכן Aulder Capital צופה להניב תשואה גבוהה בעתיד הקרוב. הקרן החדשה של גלובל נט תכלול גם השקעה ב-Aulder Capital, ובכך תאפשר חשיפה גם לשוק הנדל"ן האמריקאי.

לצפייה בהקלטה של השורה התחתונה >>>

לקבלת תזכורות על המשדרים ולצפייה בלייב הרשמו כאן>>>